Americkí vojaci podávajú vakcíny proti COVD-19 vo Fort Hood v Texase, 20. (Fotografia americkej armády/seržant Daniel Herman)
Armáda nariadila veleniam, aby sa pripravili na podanie povinných vakcín proti ochoreniu COVID-19 už 1.
Smernica pochádza z popravného príkazu, ktorý armádnemu veliteľslu poslalo ministerstvo armády.

Army Times získali časť nedávnej aktualizácie HQDA EXORD 225-21, COVID-19 Steady State Operations.
“Velitelia budú pokračovať vo vakcinačných operáciách proti ochoreniu COVID-19 a pripravia smernicu, ktorá nariadi očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre členov služby [01. septembra 2021 alebo okolo neho] až do úplného vyradenie licencie FDA,” uvádza sa v príkaze. “Príkazy budú pripravené poskytnúť backbrief o stave očkovania pre členov služby a o ceste k dokončeniu, keď bude vakcína nariadená.”

EXORDS sa využívajú, keď prezident nariadi ministra obrany, aby vykonal vojenskú operáciu.
“V politike nekomentujeme uniknuté dokumenty. Vakcína je naďalej dobrovoľná,” uviedla hovorkyňa armády Jackie Wrena. “Ak nám DoD nariadi zmeniť naše držanie tela, sme na to pripravení.”

Pentagon nevydá žiadne usmernenie pre služby, aby sa pripravili na povinné zavedenie vakcíny v septembri, povedal pre Army Times predstaviteľ obrany.

Nebolo bezprostredne jasné, či budú vakcíny schválené včas na povinné zavedenie 1. A hovorca FDA nemal k dispozícii presný časový harmonogram.
“Lehoty na schválenie vakcíny sa môžu líšiť v závislosti od viacerých faktorov, ale ako spoločnosti Pfizer a Moderna oznámili, začali priebežné predkladanie žiadostí o licenciu na biologické látky pre svoje vakcíny proti ochoreniu COVID-19,” uviedla Alison Huntová, hovorkyňa FDA. “Vo všeobecnosti sa FDA nemôže vyjadriť k konkrétnym žiadostiam.”
Keď spoločnosti dokončia zber údajov o žiadostiach o licenciu na biologické látky o svojich očkovacích látkach, FDA bude trvať 60 dní, kým preskúma žiadosti o úplné schválenie v súlade s usmerneniami agentúry pre prioritné preskúmanie.
Armáda má v súčasnosti podľa armádneho generálporučíka Ronalda Placea, riaditeľa Ministerstva obrany, približne 70 percent svojej sily očkovaných proti koronavírusu.

Dopyt po vakcíne však v posledných mesiacoch v celej armáde klesol, zhruba po podobnom poklese dopytu medzi americkým ľudom.
Správa veteránov v súčasnosti zvažuje plán požadovať od všetkých zamestnancov VA, aby dostali vakcínu, uprostred rastúcich obáv na celom svete o závažnejší variant vírusu Delta.
Námorníctvo tiež nedávno povedalo námorníkom, aby očakávali povinný vakcinačný program napriek tomu, že majú doteraz najvyššiu mieru akceptácie vakcíny.
K tejto správe prispel šéf úradu Military Times Pentagon Meghann Myers.

Prepare for mandatory COVID vaccines in September, Army tells commands (armytimes.com)