Moskva 13. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Michel Euler, Pool)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil rad reštrikcií v rámci protikoronavírusových opatrení, medzi ktorými je napríklad zavedenie hygienického pasu a tiež povinné očkovanie pre zdravotníkov a všetkých ostatných pracovníkov vo francúzskych nemocniciach

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Pre zdravotníkov a nelekársky personál, ktorý pracuje v nemocniciach, klinikách a v domovoch dôchodcov, bude bezodkladne zavedené povinné očkovanie,“ povedal Macron vo svojom pondelkovom prejave k národu. Prezident poznamenal, že povinné očkovanie sa bude vzťahovať na dobrovoľníkov a tiež na tých, ktorí sa starajú o chorých doma. Táto kategória občanov musí podľa Macrona prejsť očkovaním do 15. septembra.

Musíme začať dnes. Od 15. septembra sa začnú vykonávať kontroly a budú sa zavádzať sankcie,“ vyhlásil francúzsky prezident.

Vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie by sme si rozhodne mali položiť otázku o povinnom očkovaní pre všetkých Francúzov. Ale ja som sa rozhodol dôverovať. A oficiálne vyzývam všetkých našich občanov, ktorí neprešli očkovaním, aby sa nechali zaočkovať čo najskôr,“ zdôraznil Macron.

Okrem toho tiež oznámil, že sa vo Francúzsku od augusta zavádza covidový pas, ktorý má potvrdzovať očkovanie alebo negatívny výsledok testu na covid-19, a ktorý bude v krajine povinný pre návštevu barov, reštaurácií a tiež pri nástupe do vlaku alebo lietadla.

Od augusta bude covidový pas vyžadovaný v kaviarňach, reštauráciách, nákupných centrách, nemocniciach, domovoch dôchodcov a tiež v lietadlách, diaľkových vlakoch a autobusoch,“ povedal Macron.

Covidový pas budú od 21. júla vyžadovať okrem iného pri návšteve kultúrnych podujatí, koncertov, predstavení, festivalov. Tieto „hygienické priepustky“ budú musieť predkladať všetci návštevníci starší ako 12 rokov, upozornil prezident.

Počnúc týmto týždňom budú sprísnené hraničné kontroly pre osoby prichádzajúce z vysoko rizikových krajín,“ dodal.

Poznamenal, že cestujúci z týchto krajín, ktorí nemajú očkovanie, budú musieť zostať v izolácii.